Thessaloniki gets ready for its metro launch in November
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Столична община си партнира със Солун, Никозия, Тирана и Скопие по финансирания от ЕС проект АIRTHINGS
В края на 2019 г. Столична община пусна в действие 22 нови станции със сензори за измерване на замърсяването във въздуха в София. Показанията им могат да се следят в реално време на интернет платформата platform.airthings-project.com/. Станциите са монтирани в широк периметър на софийските квартали, но в центъра има само една - до Военна академия "Г.С. Раковски".
Инсталираните 22 сензорни станции са една от дейностите по пилотен проект АIRTHINGS, финансиран от Европейския съюз по Програма "Балкани – Средиземно море (2014 – 2020)". В него Столична община е водещ партньор с още четири града – Солун, Никозия, Тирана и Скопие.
22-те станции представляват съвкупност от измервателни сензори, които проследяват основни замърсители като ФПЧ10, ФПЧ2.5, азотен диоксид, серен диоксид, озон, въглероден окис, както и метеопараметри като температура, влажност и налягане. Сензорните станции позволяват бъдещо надграждане с допълнителни сензори (например за шумово замърсяване).
Измерванията от станциите в реално време се предават към облачна платформа за съхранение, визуализация и последващ анализ. Всеки може да провери актуалните показания на станциите и състоянието на различните замърсители, както и история на показанията от последните 14 дни.
Платформата ще трябва да работи поне 4 сезона, за да набере необходимите данни за изводи, по преценка на Столична община. До момента общината разчиташе главно на станциите на Изпълнителна агенция "Околна среда", които ще продължи да ползва.
Данните за качеството на атмосферния въздух на партниращите в проекта градове ще могат да се визуализират на същата платформа. По този начин ще се създаде мрежа от свързани градове за съвместно наблюдение на атмосферния въздух в региона, използвайки новаторски технологии. Впоследствие към платформата могат да бъдат присъединявани и допълнителни станции.
София е най-замърсената с Фини прахови частици (ФПЧ10) столица в Европа. По данни на СЗО около 9000 българи годишно умират от болести, свързани с лошото качество на въздуха. Европейската комисия е изчислила, че българската икономика губи почти три милиарда евро на година като непреки разходи за здравеопазване, свързани със замърсяването на въздуха.
Хроничното обезлюдяване на провинцията и произтичащите от това преселение на хора и презастрояване в столицата утежняват проблема. Ситуацията се влошава допълнително от географското местоположение на София в слабо проветрива долина, която продължително време задържа мръсния въздух като похлупак над града.
Столична община се опитва да се бори с проблема като насърчава гражданите да ползват обществения транспорт (с безплатни „зелени билети“ и буферни паркинги в дните с високо замърсяване на въздуха), мие улиците и булевардите и съветва домакинствата на твърдо гориво да преминат към алтернативни форми на отопление.
Използвайки европейски програми за финансиране, общината ще подмени безплатно старите печки на твърдо гориво на 20 000 домакинства в рамките на три години.
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
That’s because the state has to spend money on updating the railway infrastructure rather than subsidizing the cost of the popular pass
Rethinking renewable energy sources for the urban landscape
The examples, compiled by Beyond Fossil Fuels, can inform and inspire communities and entrepreneurs that still feel trepidation at the prospect of energy transition
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
The 10th European Conference on Sustainable Cities and Towns (ESCT) sets the stage for stronger cooperation between the EU, national and local level to fast track Europe's transition to climate neutrality.
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
Hostal de Pinós is located in the geographical centre of the autonomous region
Despite its church-y name, the district has long been known as the hangout spot for the artsy crowds
Urban dwellers across the EU are having a say in making their surroundings friendlier to people and the environment.
Forests in the EU can help green the European construction industry and bolster a continent-wide push for architectural improvements.
Apply by 10 November and do your part for the transformation of European public spaces
An interview with the Mayor of a Polish city that seeks to reinvent itself
An interview with the newly elected ICLEI President and Mayor of Malmö
A conversation with the Mayor of Lisbon about the spirit and dimensions of innovation present in the Portuguese capital