Thessaloniki gets ready for its metro launch in November
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Амбицията му е да се увеличат инвестициите в Източна Европа, за да се запълни недостига на финансиране за основната инфраструктура, да се завърши мрежата TEN-T и да се постигне необходимото ниво на свързване в Европа.
Андрей Новаков е най-младият член на Европейския парламент, член на комисията по Регионално развитие и съпредседател на комисията по устойчиво развитие на EuroLat. Неговата работа е съсредоточена върху 4 основни приоритета: финансиране от ЕС и опростяване на достъпа до него, заетостта на младите хора, бюджета на ЕС и бюджетния контрол. Андрей Новаков е инициатор и създател на програмата за млади предприемачи A.L.E.C.O. (Постигане на лидерство при предприемачите и на възможности за сътрудничество).
Как оценявате Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, успява ли Вашата страна да работи ефективно за своите приоритети до този момент?
По мое мнение, Българското председателство започна с амбициозна програма, но и в среда, изпълнена с много предизвикателства изискваща много усилия и способности. Гордея се с моята страна и с това как правителството управлява европейската политическа програма досега. Мисля, че ние се акцентираме върху един много важен въпрос - връзката със Западните Балкани, която ще доведе до икономически просперитет и растеж както в региона, така и в Европа. Нещо повече, фактът, че България е Председател на Съвета на ЕС в продължение на 6 месеца, дава много положителен имидж на нашата страна.
Младите хора са Ваш приоритет, върху какво друго сте съсредоточен като член на Европейския парламент?
Младите хора и предприемачеството (с първата българска програма на европейско ниво - A.L.E.C.O) са само част от приоритетите ми в Европейския парламент. Работя върху следващата Многогодишна финансова рамка с европейски бюджет, фокусирана върху резултатите, с подобрена система за собствено финансиране. Всъщност ясна представа за моята работа може да бъде изобразена чрез триъгълник - финансиране от ЕС, от една страна, управлението на европейски споделени или централизирани програми, от друга страна, и опростен и ефективен одит на разходите на ЕС. Сред целите ми са и инвестициите в транспорта и туризма в европейските региони като генератори на регионално развитие и растеж.
През януари, проведохте среща с Вазил Худак, вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка. Обсъдихте възможностите за малките и средните европейски градове да се възползват от по-нататъшната подкрепа за развитието на техните градски стратегии и инвестиции в транспорта. Какви са резултатите от срещата, както и краткосрочният и дългосрочният план за действие?
С Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) обсъдихме няколко възможности за малките и средните градове в България. Сред тях са адаптираните за техния размер и капацитет финансови продукти и по-активения подход за техническа помощ на място. ЕИБ вече планира осъществяването на тези инициативи дори в по-кратки срокове.
За какво плаща бюджетът на ЕС? Как могат да бъдат насърчени малките европейски градове да кандидатстват за финансиране?
Европейският бюджет предлага много споделени или централизирани възможности, от които малките европейски общини могат да се възползват и това би подпомогнало регионалното развитие и специализацията, науката и иновациите, както и ще подобри услугите и администрацията. Наскоро работих по досие за бъдещето на транспортните инвестиции в нашите региони. Амбицията ми е да увеличим инвестициите в Източна Европа, за да запълним недостига на финансиране за основната инфраструктура, да завършим мрежата TEN-T и да постигнем необходимото ниво на свързване в Европа.
Разкажете ни повече за програмата "A.L.E.C.O." (Постигане на лидерство при предприемачите и на възможности за сътрудничество). Как дойде идеята за проекта?
Щастлив съм, че успях да реализирам толкова важна за мен кауза - да дам тласък на европейския предприемачески дух и умения – аз предложих нова европейска програма за предприемачи на име A.L.E.C.O. Алеко (наречена е на Алеко Константинов - великия български пътешественик и писател ). Програмата ще даде възможност на предприемачите в цяла Европа да използват някои от най-добрите предприемачески практики, развити в страни извън ЕС. Целта е да се отворят международните пазари чрез създаване на схема за еднопосочна мобилност с целеви страни, които не са част на от Европейския Съюз. A.L.E.C.O ще стане неразделна част от програмата Еразъм за млади предприемачи, като я актуализира в географски план обхващайки Силиконовата долина, Азия и Израел.
Сигурен съм, че A.L.E.C.O ще съживи европейския предприемачески дух, като позволи на младите европейци да получат най-добрия опит във водещи световни иновационни дестинации и да използват тоези ценни познания в Европа.
Какво мислиш за единната платформа за европейските общини - TheMayor.EU и нейната основна цел да направи европейските граждани по-добре информирани за това какво се случва в Европейския съюз?
Поздравявам TheMayor.EU за прекрасната инициатива и мисля, че това е, което е трябвало на Европа дълго време. Европейският съюз работи, за да отговори на предизвикателствата пред нашите региони и от друга страна нашите региони са основната двигателна сила на европейската икономика. Да направим ЕС по-близък и разбираем за неговите граждани е изключително полезно за растежа и конкурентоспособността на Съюза.
TheMayor.eu - порталът на европейските общини вече започна да организира първите официални награди "Кмет на Европа". Това събитие необходимо и важно ли е за кметовете на Европейския съюз и как те биха могли да им помогнат да популяризират и подкрепят изпълнението на техните градски стратегии, проекти и идеи?
Европейските кметове трябва да се учат един от друг и да споделят най-добрите практики. Това е отлична възможност за тях да започнат по-интензивно сътрудничество.
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
That’s because the state has to spend money on updating the railway infrastructure rather than subsidizing the cost of the popular pass
Rethinking renewable energy sources for the urban landscape
The examples, compiled by Beyond Fossil Fuels, can inform and inspire communities and entrepreneurs that still feel trepidation at the prospect of energy transition
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
The 10th European Conference on Sustainable Cities and Towns (ESCT) sets the stage for stronger cooperation between the EU, national and local level to fast track Europe's transition to climate neutrality.
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
Hostal de Pinós is located in the geographical centre of the autonomous region
Despite its church-y name, the district has long been known as the hangout spot for the artsy crowds
Urban dwellers across the EU are having a say in making their surroundings friendlier to people and the environment.
Forests in the EU can help green the European construction industry and bolster a continent-wide push for architectural improvements.
Apply by 10 November and do your part for the transformation of European public spaces
An interview with the Mayor of a Polish city that seeks to reinvent itself
An interview with the newly elected ICLEI President and Mayor of Malmö
A conversation with the Mayor of Lisbon about the spirit and dimensions of innovation present in the Portuguese capital