image
1

Pumpkin

Halloween v České republice

Halloween v České republice

Halloween, přesněji pod názvem Dušičky v České republice, se blíží 2. listopadu. Pojďme se podívat, jak se slaví. A jak se liší od svého slavnějšího protějšku

Všichni na celém světě alespoň jednou slyšeli slova jako „Halloween“ nebo „Dia de la Muerto“ ze španělsky mluvících zemí. Ale oslava památky mrtvých je typická pro celý svět. V České republice je známý jako „Dušičky“ a je trochu odlišný.

Historie

Saihman byl keltský svátek, ve kterém se oslavoval konec roku. Oslava se konala v noci z 31. října na 1. listopadu. V tuto noc Keltové věřili, že bariéra mezi mrtvými a živými zmizí. A tak se duše zesnulých mohou vydat na Zemi a živí se mohou vydat do říše podsvětí.

Keltové využívali tento čas, aby vzpomínali na své blízké, kteří zemřeli, zapálením ohně, většinou ve formě svíček. Keltové věřili, že oheň působí jako ochrana proti duším hříšníků. A oheň také povede duše čistých.

Jelikož Keltové pravděpodobně obývali střední Evropu, lze diskutovat o tom, že oslavy Saihmanu se konaly dokonce i na území budoucí České republiky. Tento svátek byl později nahrazen katolickou církví za Den Všech svatých (který se slaví 1. listopadu). A Dušičky se slaví den pot té, tedy 2. listopadu

Zvyky

Na oslavu toho, že smrt není poslední kapitola v lidském životě, je ve zvuky navštěvovat hroby nebo krypty rodiny nebo blízkých, které se poté ozdobí květinami a zapálí se na nich svíčky.

Na Dušičky je také možné, aby se rodiny těch, kteří byli během živo ta hříšní, modlili za jejich vykoupení v posmrtném životě. Věří se, že dne 2. listopadu dostanou hříšní duše příležitost vykoupit se ze svých minulých hříchů.

Existuje několik pramenů, které uvádějí, že rodiny zesnulého hříšníka pálili máslo v olejových lampách. Neodpuštěné duše se pak mohou vykoupat ve spáleném máslem a očistit se od svých hříchů.

A co Halloween v České republice

Halloween dodnes není v České republice oficiálním svátkem, a proto není ani oficiálně oslavován. Dodnes je Halloween vnímán jako cizí svátek, a většina Čechů (mladých i starých) nemá žádné skutečné spojení s tímto dnem.

Jediná místa, kde můžeme vidět jakýkoliv vliv Halloweenu, jsou školy nebo jiné akce spojené s dětmi. Anebo bary / společenské akce. Jeden Halloweenský zvyk, který v České republice uchytl a je stále populárnější, je vyřezávání dýní. S blížícím se 31. listopadem se české doby začínají ozdobovat těmito uměleckými dílami.

Co tedy dělat v České republice během Halloweenu?

Jak již bylo výše zmíněno, tradiční zvyky spojené s Dušičkami jsou spíše časem pro meditaci a uctění památky vašich blízkých. Ale pokud jde o Halloween, i když to není ustanovený svátek. Naskytuje se několik aktivit, které si můžete dopřát.

Například většina barů a hospod v centru Prahy bude vyzdobena v duchu Halloweenu. Pro ty nejmenší mohou existovat průvody, jelikož oblékání se za čarodějnici, vlkodlaky, duchy nebo jiné mystické stvoření může být zábavné. I když toto není běžné, některé komunity pořádají akce jako „strašidelný les“ nebo něco podobného. Tyto akce jsou zaměřeny hlavně na děti.

Chcete-li však plně pochopit českou kulturu a zvyky, měli byste pravděpodobně jít tradičním způsobem a oslavit Dušičky. Pokud jste tedy v České republice náhodou 2. listopadu, zapalte si několik svíček, možná navštivte i nejbližší hřbitov. A přitom, remanence na vaše blízké.

Kdo ví? Možná to čas strávený takovým meditativním způsobem nějak obohatí váš osobní život. A poté se možná budete účastnit těchto zvyků, jejichž historie má kořeny v dobách starých Keltů.

Newsletter

Back

Growing City

All

Smart City

All

Green City

All

Social City

All

New European Bauhaus

All

Interviews

All

ECP 2021 Winner TheMayorEU

Latest