Thessaloniki gets ready for its metro launch in November
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Разговаряме с кмета на Добрич за проблемите, проектите, даденостите и грижливо пазените тайни на общината-град
Кметът на Добрич Йордан Йорданов завършва УНСС със специалност „Икономика“ и Schiller International University, САЩ, специалност „MBA-International Business“. Той работи като кредитен специалист в Хипо-Лизинг, специалист по бизнес и инвестиции в MID-Atlantic Finance и Bank of America, САЩ и финансов анализатор в JPMorgan & Chase, САЩ. Впоследствие влиза в политиката, изпълнявайки длъжността заместник-областен управител на област Добрич, преди да бъде избран за кмет на община Добрич през 2015 г. и преизбран през 2019 г.
Добрич от птичи поглед. Снимка Община Добрич
Най-големият успех, не само мой, а и на целия ми екип, е диалогът с хората. Много е важно местната власт да бъде част от ежедневието на собствения си град. Тук не визирам само проблемите. Кметът и неговият екип трябва да имат доверието на обществото и в делник, и в празник. Така ще продължим да работим и през следващите четири години, като запазим диалога с добричлии.
Приоритет ни остава подобряването на инфраструктурата в Добрич. От това имат нужда както бизнесът, така и всички граждани. Без надеждни и модерни подземни комуникации, без добри пътища, поддържани училища и детски заведения нито един град няма да задържи младите хора и инвеститорите.
Това е причината да използваме активно целия ресурс, достъпен за местната власт, собствени приходи, програми с европейско и национално финансиране, за да подобряваме условията на живот в Добрич.
Добрич е една от малкото общини в България, която е само град - едно населено място. Неведнъж сме получавали приз от различни организация за Еко община и Зелен град. Това не е случайно, защото всичките ни усилия са насочени в този посока. За по-малко от две години подменихме близо 85 км водопровод. По последни данни загубите на вода в града са намалели с 30%. Подобрихме енергийната ефективност на 50 жилищни сгради със средства от Националната програма и ОПРР.
Санирахме сградата на пожарната, 3 училища и 1 детска градина. Подменяме отоплителните инсталации на обществени сгради. Ежегодно правим залесяване. Работим по етапна подмяна на уличното осветлението с енергоефективно.
Имаме проблем с чистотата на въздуха, като замърсяването основно е от моторните превозни средства и битовото отопление с твърдо гориво. Планираме до 2 години да закупим 4 електробуса за общинското ни транспортно дружество.
Ако говорим за инфраструктура, най-големият ни проблем е липсата на поддръжка и амортизирането й. Този проблем решаваме, като защитаваме проекти с европейско и национално финансиране. Без помощта на ЕС нито една община в България не може да се справи.
За мен най-важният проблем, е че младите хора напускат родните си места, търсейки развитие в по-големите градове и чужбина. Затова считам, че местните власти сме задължени да създаваме добри условия за живот и бизнес, да подредим града си така, че той да е привлекателен за живот. Това е целта нa всичките ни дейности и проекти, по които работим.
Най-мащабният проект в историята на града, който Общината успя да реализира за две години, е Интегрираният проект за подобряване на водния сектор в Добрич.
Считам, че това е един от най-полезните проекти за града ни, защото загубите на вода бяха над 80%. С европейско финансиране успяхме да сменим близо 85 км. водопровод, над 6 км. канализация, рехабилитирахме и сменихме оборудването на Пречиствателната станция за отпадъчни води, правим реконструкция на 3 канализационни помпени станции.
Макар другите проекти да са по-малки по мащаб, целим те да носят добавена стойност за жителите на града. По ОП „Регионално развитие“ подобряваме инфраструктурата в икономическите зони, правим ремонт на учебни заведения, ще изграждаме приют за бездомни хора, ще правим ремонт на обществени концертни зали.
Работим в добро партньорство с румънската община Меджидия за подобряване на пътна връзка в трансграничния регион, по програмата за трансгранично сътрудничество "Interreg V-A Румъния-България 2014-2020". С подкрепата на побратимения ни град Шафхаузен, Швейцария години наред развиваме уникалния за България Център за защита на природата и животните, който имаме в нашия град.
Кандидатстваме с партньорски проект заедно с град Колавогур, Исландия, целящ подобряване социалното и икономическо развитие на общността. Работата ни ще бъде насочена към млади хора от 15 до 29 години и тийнейджъри на 12-13 години.
Смея да кажа, че ние имаме един много богат и стойностен културен календар. Нашата община финансира като местна дейност издръжката на Професионален фолклорен ансамбъл, Духов оркестър и Камерен оркестър. Това го правят не много общини.
Освен това ние подпомагаме реализирането на фестивали с национално значение за поп и рок музика. Правим всяка година общоградски работилници, в които деца творят по различни теми. Стараем се Добрич да бъде сцена за всички изкуства.
Ако ме питате къде бих завел гост на града, който никога не е бил в Добрич, веднага ще кажа - в парковото пространство около паметника на Хан Аспарух. В Добрич е един от най-големите монументи на създателя на нашата държава. Това място е спокойно и комфортно за почивка, като в същото време носи заряда на историческото послание „Тук ще бъде България“. В личен план любимото ми място е там, където са децата ми.
Макар да не е в нашата община, в околностите на Добрич много ми харесва Каньона на Суха река.
Малко известен факт е, че Историческият музей в Добрич е дом на най-старото обработено злато в света от каменно-медната епоха. Накитът е на повече от 6000 години. Искрено вярвам, че най-голямото богатство на града са хората му, с добруджанския добър нрав, връзка с корена и вяра в бъдещето.
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
That’s because the state has to spend money on updating the railway infrastructure rather than subsidizing the cost of the popular pass
Rethinking renewable energy sources for the urban landscape
The examples, compiled by Beyond Fossil Fuels, can inform and inspire communities and entrepreneurs that still feel trepidation at the prospect of energy transition
Now you can get your wine in Talence by paying directly in Bitcoin
The 10th European Conference on Sustainable Cities and Towns (ESCT) sets the stage for stronger cooperation between the EU, national and local level to fast track Europe's transition to climate neutrality.
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
The underground rapid transit lines have been under construction for almost two decades due to various project delays
At least, that’s the promise made by the mayor of Paris, Anne Hidalgo
Hostal de Pinós is located in the geographical centre of the autonomous region
Despite its church-y name, the district has long been known as the hangout spot for the artsy crowds
Urban dwellers across the EU are having a say in making their surroundings friendlier to people and the environment.
Forests in the EU can help green the European construction industry and bolster a continent-wide push for architectural improvements.
Apply by 10 November and do your part for the transformation of European public spaces
An interview with the Mayor of a Polish city that seeks to reinvent itself
An interview with the newly elected ICLEI President and Mayor of Malmö
A conversation with the Mayor of Lisbon about the spirit and dimensions of innovation present in the Portuguese capital